Az ergonómia egy elgondolás és gyakorlat, amely középpontjában az ember van. A környezet, eszközök, beleértve a fény és hangerőt, hosszabb távú kényelmet, a precenciót, mind hozzánk igazodnak azért, hogy testi és lelki egészségünket megőrízzük, teljesítmény és hatékonyság gátak nélkül növekedjen.

Egy ergonomikusan kialakított munkahelyen a dolgozók kevesebbet hibáznak, ritkábban szenvednek balesetet, kisebb valószínűséggel esnek ki a munkából betegség miatt. Egy ergonomikus munkaállomásnál dolgozva nem fájdul meg a hátunk, nem válik ólomnehézzé a vállunk, nem hasogat a derekunk, és végtagjaink sem zsibbadnak el. Így többet és jobban tudunk dolgozni, és egészségünk sem kerül veszélybe. Az ergonómia számos területet ölel föl, a terek kialakításától a természetes fényforrásokon át a munkaállomások elrendezésééig.

Ergonómia a munkában
Manapság az irodai munka főként a számítógép előtt ülést jelenti. Éppen ezért a legfontosabb irodai ergonómiai kérdés az, milyen széken és milyen testtartásban ülünk az íróasztalnál, hogyan nézzük a megfelelő kijelzőt. Ha a testtartás változik, a derék, a hátizom, a gerinc, a nyak túlzott terhelésnek van kitéve, a rossz kar és lábtámasz miatt a végtagok, csuklók és az ujjak is egészségtelen mértékben terhelődnek.

Termékergonómia
A  berendezés, gép, munkaeszközben érvényesülő szemléletet jelenti, amely növeli a használhatóságot, a kezelhetőséget, az egyszerűbb működést és karbantartást. Az ergonómiai követelmények érvényesítése megjelenik a tárgy méreteinek, alakjának, kialakításában, a súlyban, a jelző és kezelőelemek elhelyezésében, az anyag megválasztásában stb. Fontos, hogy a tárgy működésmódja ne legyen kényelmetlen, fárasztó, ne jelentsen megerőltetést a használóra vagy annak környezetére.

 

Munkafolyamat-ergonómia
A munkavégzés-ergonómia foglalkozik a munkahely, a munkaeszközök, a munkakörnyezet kialakításával, a munkavégzés során fellépő terhelő hatások meghatározásával, értékelésével, csökkentésének módjaival. A feladatok megoldása a fizikai munkát végző embereknél elsősorban a terhelés mérséklésére, munkájuk hatékonyságának növelésére, a munkahelyi balesetek kockázatának csökkentésére irányul.

Szoftver-ergonómia

A szoftver-ergonómia funkciója az információközlés módjának, illetve tartalmának kialakítása annak érdekében, hogy az ember és a számítógép közötti párbeszéd a felhasználó igényeihez igazodjon. A szoftver-ergonómia alkalmazásával csökkenthető a pszichés terhelés, megteremthetők a kevésbé fárasztó folyamatos munka feltételei, növelhető a felhasználók munkájának hatékonysága.

Vizsgálatok, módszerek

Az ergonómiai értékelő módszer lényege, hogy a munkavégzéssel kapcsolatos, élettani hatásokat befolyásoló körülményeket objektíven kvantifikálja. Alapvetően a dolgozó testhelyzete, az erőkifejtés mértéke, az erőkifejtés időtartama és gyakorisága határozza meg a fizikai igénybevétel mértékét. Egy munkaállomás ergonómiai értékelésénél vizsgálni kell a munkahely szempontjából a környezeti, fizikai tényezőket, illetve a dolgozó adottságait.

Ismertebb értékelő módszer

  • Ergonómiai Ellenőrző Pontok 2.0 ILO (International Labour Organization)
  • REBA (Rapid Entire Body Assessment)
  • RULA (Rapid Upper Limb Assessment)
  • MAC (Manual Handling Assessment Charts)
  • JSI (Job Strain Index)
  • OWAS (Ovako Working posture Assessment System)
  • CERA Összetett ergonómiai kockázatbecslés
  • EAWS Ergonómiai Értékelő Munkalap
Verifikációs szoftverek
  • Anthropos
  • Sammie
  • ViveLab
  • Jack

forrás: wikipedia.orgwasd.hu/fogalomtarwasd.hu/szotar

 

 

« Vissza a szótárba
« Vissza a boltba
« Vissza a magazinba

0
0
KOSÁR TARTALMA
Üres a kosarad