Amikor egy dolog vagy folyamat jellemzőire koncentrálunk, kvalitatív leírást készítünk. Ez egy olyan fókuszált kutatás, ami minőségi tanulmányt eredményez. A szubjektív hozzáállás következtében mélyebben és jobban megérthetjük az alapkérdést.
A hangsúly a gondolkodásmódon, egyedi nézőponton, motiváción van. Segítségével a miértekre is választ kaphatsz. A kapott eredmény hozzájárulhat akár egy új hipotézis felállításához, vagy a kvantitatív (statisztikai) kutatás megalapozásához. A kémiában a kvalitatív leírás a reakcióban részt vevők anyagi minőségét, milyenségét adja meg. A kvalitatív és kvantitatív leírás két egymástól eltérő kutatási fajta. Talán így a legegyszerűbb megérteni a kettő közti különbséget: míg a kvalitatív minőségi, addig a kvantitatív mennyiségi kérdésekre kutatja a választ. Ez a két leggyakrabban használt kutatási forma a tanulmányok és egyetemi beadandók során. Nem szükséges mind a módszert használni. Különböznek, mindegyik más-más szemszögből vizsgálja az adott témát. Neked kell eldöntened, hogy melyik segíti jobban munkád, mi emeli ki jobban a kutatásod lényegét, eredményét.
Kvalitatív kutatást
használd akkor, ha szeretnéd jobban, mélyebben megérteni az alapokat. Sokszor szerepelhet a kvantitatív kutatás mellett is akár, hogy jobban áttekinthetők legyenek a miértek a számok mögött. A kvalitatív kutatás segíthet felszínre hozni gondolkodási trendeket, életfelfogást, belső értékeket. Az eredmények inkább szubjektívek, és gyakran nem kapsz kézzel fogható, számszerűsíthető adatot. Nincs két egyforma kvalitatív kutatás, hiszen inkább személyes jellegű válaszokat várhatsz egy ilyen kutatástól. Lehet, hogy egy évvel ezelőtti kutatást ha megismételnél, ugyanazokkal az alanyokkal, akkor teljesen más eredményt kapnál, mert az érzések és a vélemények is változnak.
A kvalitatív kutatásban csak kevés ember vesz részt. A kutatás során leginkább mélyinterjúkat készítesz az alanyokkal és átbeszéled velük az adott kérdéskört, problémát. A kutatás során sokkal inkább a minőségi adatok érdekelnek. A kvantitatív kutatási módszert akkor használd, ha pontos számokra, statisztikai adatokra vagy kíváncsi, illetve arra van szükséged a munkádhoz. A kvantitatív kutatás nem korlátozódik le csak a statisztikára, matematikára. Sokkal szerteágazóbb lehet, mint azt a legtöbb ember gondolná. A matek és a statisztika csak módszerek, amiket a kutatás során felhasználsz. Az álláspontok, vélemények, és viselkedés kutatása igaz szubjektív, de összehasonlíthatod a számadatokkal, amiket eredményül kaptál. Így jobban megértheted, miért alakultak úgy az adatok, ahogy alakultak. A kvantitatív kutatás során a népesség egy kisebb csoportja alapján is következtetsz az eredményekre, amelyek bizonyos mintaválasztási feltételeknek megfelelve már igazak lehetnek az össz-társadalomra is. A kutatás során sokkal inkább a mennyiségi adatok érdekelnek.
forrás: hu.wiktionary.org/wiki/kvalitatív , wasd.hu/fogalomtar , wasd.hu/szotar