SSD bővítés; erre figyelj 🔥

C

"Legbecsesebb nem megújuló erőforrás az idő, ha méltányosan akarsz bánni vele, fontossági sorrendet kell felállítani."

Bevezető

Az adattárolásról és annak az egyik legfontosabb részéről; az adatelérési sebességről és csatlakozó típusokról lesz szó. Többféle szabvány létezik, mégis az SSD, más néven szilárdtest alapú adattároló, a legjobb megoldás, ha egy számítógépről / notebookról beszélünk. Ezért az élettartam növelésében is segítséget nyújtunk. Röviden összefoglalva mit jelent ez a három betű? Az SSD adat tároló az operációs rendszer “mankója”, mely segítségével a régi állapothoz hasonlítva egy pillanat alatt használtartra kész a rendszer. Mindemellett szélsebesen indulnak a programok és kevesebb időt vesz igénybe a másolás – telepítés.    

Mielőtt lemondasz a gépedről és új vásárlására szánod magad, van néhány javaslatom!

Lehetőségek 

Képtalálat a következőre: „ssd png”Az első SSD (akár az első Pendrive), egy kisebb vagyonba került. Több mint 10 éve a vásárlásból hazaérve megkezdődtek a tesztek, de még senki sem volt biztos benne, hogy a kis drága újdonsággal bármit nyerhetünk. Azóta jobb a helyzet. Elfogadható áron elérhetőek a nagyobb méretű változatok is. Mindenki megismerte a három betűs előnyeit. Gyorsabb. Najó, sokkal gyorsabb, hisz minden szektort egységesen ugyanolyan sebességgel ér el! A mozgó alkatrészek hiányának köszönhető megbízhatóbb. A klasszikus merevlemezekhez képest kevésbé érzékeny hő és mechanikai hatásokra. Nem is beszélve a hatékonyabb energiagazdálkodásról. Így tovább bírja az akku, szóval nő a készenléti idő.

 

A belassult régebbi konfigurációk legtöbbször karbantartással és optimalizálással még menthetők.

Ha rendben van a rendszer és szoftveres fronton sem estünk át a ló túloldalára, könnyebben diagnosztizálható a bővítésre szoruló hardver, vagy bármely hiányosság. 

Az egyik ilyen “főalkatrész” a használhatóságot tekintve az egységnyi adat elérési idő. Ha nincs rendben az adattáról, vagy a fájlok töredezettek a merevlemezen, akkor számíthatunk a sebesség, sőt a működés rohamos csökkenésére:

 

 

Bevezető

 

  Képtalálat a következőre: „ssd vs hdd benchmark”  Megjegyzés: A windows 7 telepített frissítésekkel és szokásos programokkal együtt sem foglal többet 20 GB-nál…

 

 

Sebesség

 

A hagyományos mágneses merevlemezek olvasási és írási sebessége sok összetevőn múlik: fordulatszám, olvasófej, fájlok pozíciója és azok úgynevezett töredezettsége. Huzamosabb használat után kicsúcsosodik az adatelérési idő. Egy ssd-nél minden beépülő, rendszerdriver, további összetevők, regisztrációs adatbázis, böngésző, gyakorlatilag a partíció összes állománya folyamatosan startra készen áll és egységes sebességgel olvasható/írható. Megdöbbentő a különbség, már egy lassabb 2 magos konfigurációnál is! A véletlenszerű adat elérési sebesség tehát kulcsszó, ha modern informatikáról beszélünk.

Típus

 

  • SATA I – 1,5 Gbit/s

Az első generációs sata eszközök alig gyorsabbak mint a párhuzamos ATA/133. Ezt merevlemezeknél tapasztalhattuk a jó öreg c2d gépeknél, váltás során kevés előrelépés történt, de megindult a szabvány bevezetése.

  •  SATA II – 3,0 Gbit/s

A sata interfész második generációjánál már dupláztak. A fizikai réteg jelzésátviteli sebességét 3,0 Gbit/s-ra növelték, melynek eredménye a 150 MB/s-ról 300 MB/s-ra való gyorsulás lett. A SATA/300 átviteli sebessége így már egy ideig ki tudja elégíteni a meghajtók átviteli sebességét, mivel a leggyorsabb asztali merevlemez adattovábbítása is éppen csak eléri a SATA/150-es maximális átviteli sebességét. A SATA 3,0 Gbit/s-on veszteség nélkül képes működni.

  • SATA III 6,0 Gbit/s

A 6,0 Gbit/s-os szabvány. A SATA 3,0 Gbit/s legjobbjai már most is ennek a határán vannak. A 6,0 Gbit/s szabványt kombinálták portmegosztással, hogy több meghajtót lehessen egy Serial ATA porthoz kapcsolni. Sebességben ezt lekörözi az SSD (mozgó alkatrészt nem tartalmazó meghajtó).

  • PCi-E

PCI-E az elérhető leggyorsabb csatlakozási típus. Azonban nehezebb a bootolást beállítani egy ilyen adattárolón, mint a hagyományos társain. Tehát az alaplapon elérhető leggyorsabb csatlakozást a sata express meghajtókkal érhetjük el, de a driver, az ár és a hosszas beállítások megnehezítették az elterjedését.

  •  mSATA

Az mSATA is SATA szabvány. Ugyanúgy, ahogy a micro usb is USB. A különbség a csatlakozó, a vezérlő ugyanaz. Bármilyen sebesség, ami elérhető SATA-n, elérhető az mSATA-val is. Manapság elterjedt szabvány az mSATA, jellemzően a hely szűke miatt alkalmazzák (low profile, notebook). Gyakoran előfordul az újabb SATA csatlakozós SSD-ben, hogy egy mSATA méretű PCB-t főalkatrész dolgozik.

  • M.2.

Az elérhető egyik leggyorsabb (SSD adattárolók szabványa) az M.2 form factor szabvány. Ezek méretben nagyjából az mSATA eszközökhöz hasonlítanak, azonban PCi-Express sávokat használnak, amely könnyedén felülmúlja a SATA3 5-600 MB/s felső korlátait. Az m2 SSD az egyik legjobb opció, azonban költségesebb, mint a hagyományos sata eszközök.

Előny 

 

  • A betöltési idő fényévekkel jobb.
  • Rendszer telepítés a kedvenc programjaidat beleértve percek alatt megtörténik
  • Minimálisra csökkennek a “loading” feliratok
  • A mozgó alkatrészek megszűnésével csendesebb pl a notebook
  • Kisebb a súly
  • Jobban tűri az időjárás viszontakságait
  • Alacsonyabb a fogyasztás és
  • A mechanikai hatásokkal szemben elnézőbb (mint a hagyományos merevlemez)

Hátrány 

 

  • Drágának nevezhető (GB/FT arány, ez a felhasználó választásától is függ), ha rendszermeghajtónak vásároljuk, akkor bőven elég a 64-128Gb-os változat!
  • Az újraírások száma korlátozott (ezt a TRIM szolgáltatás hivatott növelni, tehát fontos, olyat választani, amiből nem maradt ki ez a szolgáltatás!)
  • Az utóbbi hiányosságot néhány trükkel tovább optimalizálhatjuk.

Tesztek

 

Hol tudja az ember összehasonlítani a piacon elérhető SSD-k sebességét? http://ssd.userbenchmark.com  

 

 

SSD élettartamának növelése

 

A válasz igen. Odafigyeléssel akár duplájára is növelhetjük kedvenc adattárolónk üzemidejét. Az új technológia miatt már nincs szükség hagyományos merevlemezeket támogató windows (7) szolgáltatásokra. A lentebb felsorolt beállítások végrehajtásával meghosszabbíthatjuk az SSD meghajtónk élettartamát. Akár ~10 évre kitolhatjuk az átlagot, ami bőven elég a közeljövőt és a gyors fejlődést tekintve.

A lentebb vázolt beállítások nagy része már aktív a windows 10 újabb változataiban, azonban jobb tisztában lenni a tényekkel és megszólításokkal. Windows 7 felhasználói számára kifejezetten előnyős a gyűjtemény áttekintése.

  •  Alignment. A partíció kezdetének megállapítása:

Ha Windows rendszerünket “frissen” telepítünk egy SSD-re, (backup, ghost többnyire nem jó), akkor minden megfelelő. Ha nem, vagy nincs információnk, akkor itt ellenőrizhetjük: ✰ Start Menü ✰ Futtatás ✰ cmd ✰ msinfo32 ✰ rendszer információ ✰ Összetevők ✰ Tárolás ✰Lemezek kezeléséhez ✰ Partíció kezdetének eltolása ✰ értéket elosztjuk 4096-tal ✰ ha a kapott érték egy egész szám, akkor a partíció megfelelő az ssd számára ✰

  • Trim. Konfigurálása parancssorból:

✰ Start Menü ✰ Futtatás (windows gomb + “r”) ✰ cmd ✰ fsutil behavior query disabledeletenotify 0

  • Töredezettségmentesítés kikapcsolása:

✰ Start menü ✰ futtatás (windows gomb + “r”) ✰ dfrgui ✰ Ütemezés: “c:” ✰ Ütemezett futtatás ✰ Kikapcsol! ✰

  • Rendszer visszaállítás tiltás:

✰ Start menü ✰ Számítógép ✰ Jobb egér ✰ Tulajdonságok ✰ Rendszervédelem ✰ Helyi lemez (C:) (Rendszer) ✰ beállítás… gomb ✰ Rendszer védelem kikapcsolása ✰ Alkalmazás ✰ Igen ✰

  • Search Indexelés. Kikapcsolás: ✰ Start menü ✰ futtatás (windows gomb + “r”) ✰ services.msc ✰ Windows Search szolgáltatás ✰ Leállítás ✰ Indítás tpusa: Letiltva ✰– Tartalom indexelés. Thumb.db kikapcsolás: ✰ Start menü ✰ Számítógép ✰ SSD (c:) ✰ Tulajdonságok ✰ Általános ✰ A fájltulajdonságok mellett a tartalomindexelés engedélyezése a meghajtón lévő fájlokhoz ✰ Kikapcsol ✰ Alkalmaz ✰ A változás alkalmazása mindenre ✰ Összes kihagyása ✰
  • Hibernáció tiltása: ✰ Start menü ✰futtatás (windows gomb + “r”) ✰ cmd ✰ powercfg -h off ✰
  • Gyorsítótárak. Windows házirendek tiltása:

✰ Start Menü ✰ Számítógép ✰ Jobb egér ✰ Tulajdonságok ✰ Eszközkezelő ✰ Lemezmeghajtó ✰ SSD ✰ Házirendek fül ✰ Windows írási gyorsítótárhoz tartozó puffer ürítésének letiltása az eszközön ✰ Bekapcsol! ✰ Ok

  • Virtuális meghajtó kikapcsolás / áthelyezés: ✰ Start Menü ✰ Számítógép ✰ Tulajdonságok ✰ Speciális rendszer beállítások ✰ Teljesítmény ✰Beállítások ✰ Speciális fül ✰ Virtuális Memória ✰ Módosítás ✰ Az SSD : “ne legyen lapozófájl” ✰ Beállítás ✰ A hagyományos adattároló: minimum és a maximum értéke lehet 4096 ✰ Ok ✰
  • Temp. A rendszer átmeneti könyvtárának áthelyezése:
✰ Start Menü ✰ Számítógép ✰ Tulajdonságok ✰ Speciális rendszerbeállítások ✰ Környezeti változók ✰ Létre kell hozni egy TEMP mappát egy normál meghajtón ✰ Temp szerkesztése ✰ TMP szerkesztése ✰ változók értéke: d: (Nyilván a “d:temp” mappa egyéni döntés) ✰ Ok ✰ újraindítás ✰
  •  Mozzila Firefox Cache. Előzmény és ideiglenes tároló áthelyezés:

✰ Firefox ✰ címsor ✰ about:config ✰ jobb gomb egy üres, fehér helyre ✰ Új/Karakterlánc ✰ írjuk be: browser.cache.disk.parent_directory ✰ OK ✰ írjuk be annak a könyvtárnak az elérési útját, ahová a Cache adatokat szeretnénk elhelyezni ✰ [[ d:\temp\firefox ]] ✰ Ok ✰ Nyilván a “d:\temp” mappa egyéni döntés ✰

  • Internet Explorer Cache. Előzmények mappa áthelyezés: ✰ Start menü ✰ Vezérlőpult ✰ Hálózat és internet ✰ internetbeállítások ✰ (általános fül) ✰ böngészési előzmények ✰ másik meghajtó ✰ Ok ✰
  • Google Chrome CacheElőzmények mappa áthelyezése:

✰ Chrome tulajdonságok ✰ Cél mezőbe írjuk be az elérési út után ✰ –disk-cache-dir=”d:\Temp\Chrome” -enable-aero-peek-tabs –disk-cache-size=104857600 ✰ Ok ✰ Nyilván a “d:\temp” mappa egyéni döntés ✰

 

  • Prefetch és SuperFetch. Kikapcsolás: ✰ Start menü ✰ futtatás ✰ regedit ✰ HKEY_LOCAL_MACHINE ✰ SYSTEM ✰ CurrentControlSet ✰ Control ✰ Session Manager ✰ Memory Management ✰ PrefetchParameters ✰ EnablePrefetcher ✰ az eredeti “3” érték helyett adj “0”-át ✰ Egyel alatta ott a SuperFetch is 0 ! ✰
  • A fájlok utolsó elérési idejének naplózása. Kikapcsolás:✰ Start menü ✰ futtatás ✰ regedit ✰ HKEY_LOCAL_MACHINE ✰ SYSTEM ✰ CurrentControlSet ✰ Control ✰ FileSystem ✰ NtfsDisableLastAccessUpdate ✰ 0-ról írd át 1-re az értéket ✰

SSDlife ]
 ingyenes alkalmazás az adattároló firmware, S.M.A.R.T és élettartam ellenőrzésére.
SSDtweaker ] A program használatával, ingyenes opciók bekapcsolásával máris több élettartamot várhatunk kedvenc SSD-nktől.
 

 

összegezve

Összegezve

  • Az “élettartam növelő” lépések window 8 vagy régebbi operációs rendszernél elengedhetetlen elvégezni.
  • Az állandó írást generáló alkalmazásokat érdemes átirányítani egy merevlemezre
  • Legjobban az növeli az élettartamot, ha csupán “olvasásra” használod a fájlokat!

Amennyiben szeretnél rendelni egy megbízható SSD meghajtót, vagy hozzá passzoló adaptert / usb kiegészítőt nézz szét a boltban:

Az SSD bővítés minden laptopon és számítógépen: AJÁNLOTT!ORRÁ

  • Idézet: Barabási Albert-László

Ajánló

wasd.hu – Mit jelent ez a négyes?

 

Visszavezethető a WASD kombináció egy népszerű alkalmazásra, fontos eseményre vagy valami trend van az egész mögött? Természetes a folyamat, hogy már minden programban elfogadott ez a vezérlés?

Magazin Ajánló

2024 Március ingyenes játék

2024 Március ingyenes játék

Deus Ex - Mankind, The Bridge    Cyberpunk akció-RPG, izgalmas nyomozással a Bladerunner c. filmben látott fantasztikus város és hangulat árad a játékból. Valamint egy logikai, fejtörős játék ingyenes ebben hónapban. Mindkét cím arra kényszerít, hogy gondolkozz. A...

2024 Február, ingyenes játékok

2024 Február, ingyenes játékok

Dakar Desert Rally,Sky Force  Szuper verseny és egy legendás arcade-ot ajánlunk ezúttal, mindkettő ingyenesen elérhető. Csapj le rá, amíg tart a kedvezmény! A Dakar Desert Rally a valaha fejlesztett legepikusabb off-road rally. Megragadja a bolygó legnagyobb...

Komoly lépések a META ellen 🔄

Komoly lépések a META ellen 🔄

Magazinunkban sokadik alkalommal merülünk szülőket célzó gondolatébresztőbe. Most az addikció mértékéről és válaszlépésekről lesz szó.       FELÜGYELET  Kínában sok évvel ezelőtt létrehoztak egy "Kibertér-felügyelet" nevű hatóságot, amely a nevének...

Bloatware 🐛🦠

Bloatware 🐛🦠

Bevezető A Privacy International és még további 50+ ismert szervezet szólította fel többek között a Google-t, Microsoft-ot, Apple-t, hogy tegye lehetővé a felhasználók számára az előtelepített alkalmazások eltávolítását. A frissen vásárolt infókommunikációs eszközök...

0
0
KOSÁR TARTALMA
Üres a kosarad